کانکس و کلبه سوئیسی

کانکس سوئیسی یکی از انواع کانکس تولیدی در شرکت پلی یوپان است. این کانکس دارای طراحی ویلاییِ مدرن و مطابق با متد روز معماری بوده و شبیه به حرف انگلیسی (A)  یا عدد ۸ ساخته می‌شود. از آنجایی که این نوع از کانکس نخستین بار در کشور سوئیس ساخته و استفاده شد، این کانکس را «سوئیسی» می‌گویند. کانکس یا کلبه سوئیسی به واسطه طراحی مدرن و منحصر به فردش امکان داشتن یک سازه مدرن در مقیاس کوچک را فراهم می‌کند.

کلبه سوئیسی

کلبه سوئیسی

تاریخچه ساخت کانکس سوئیسی

کانکس سوئیسی به شکل سه گوش و مانند یک مثلث تولید و بهره برداری می‌شود. این کانکس‌ها به شکل عدد ۸ فارسی یا حرف A انگلیسی بوده و در بین متخصصین معماری و تاجران کانکس به A-frame House‌ یا ساختمان‌های A شکل مشهورند. این نوع خانه‌ها که نخستین بار در اروپا (کشور سوئیس) و همچنین در کشور چین و جنوب اقیانوس آرام استفاده شدند، نزد افراد به بومی به کلبه سقفی (Roof Hut) نیز معروف هستند.

شکل ساده این نوع سازه پیش ساخته باعث شد تا بسیاری از افراد که امکانات و تخصص لازم برای ساخت کلبه‌های سنتی را نداشتند، به خرید کلبه سوئیسی متمایل شوند. از دهه 1930 میلادی ساخت این نوع کانکس ساخت این نوع کانکس آغاز شد و تا به امروز ادامه یافته است. پیشرفت‌های گسترده و پیدایش متد جدید، همچنین استفاده از ابزار آلات مدرن باعث بهبود روز افزون ظاهر و کیفیت ساخت این نوع از کانکس‌ها شده است.

رونق استفاده از این نوع کانکس به نخستین سال‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. سازه‌های شکیل و مقرون به صرفه و از طرفی تمایل افراد به تهیه خانه‌های ییلاقی برای گذراندن تعطیلات، از جمله عوامل موثر بر افزایش روز افزون ساخت این نوع از خانه‌های پیش ساخته بود. امروزه در ایران نیز استفاده از این کانکس سوئیسی به عنوان خانه تفریحی یا جنگلی به خصوص در شهرهای شمالی بسیار رونق گرفته است.

مشخصات فنی کانکس سوئیسی شامل چه مواردی هستند؟

کانکس‌ سوئیسی در مدت زمان اندکی و در کمتر از ۱ ماه ساخته و تحویل مشتری می‌شود. برای ساخت دیواره این نوع کانکس به طور تخصصی از پوششهای UPVC محصول شرکت پلی یوپان استفاده میشود. برای دیزاین دیواره فضای داخلی کانکس‌های سوئیسی از پی وی سی، چوب یا ترکیبی از MDF استفاده می‌شود. درب و پنجره‌های کانکس از پروفیل یو پی وی سی و یا آلومنیومی استفاده می‌شود.

کف کانکس یا کلبه سوئیسی باید سرامیک یا پارکت باشد و همچنین ضد آب و واتر پروف باشد تا به راحتی تمیز شود؛ همچنین در هنگام شستشو و استفاده از مواد شوینده مقاوم باشد تا آسیبی به سازه وارد نشود.

دیواره کانکس نیز به شکل عایق در برابر صدا و حرارت طراحی شده و در زمان تغییرات فصلی، دمای درون کانکس را حفظ می‌نماید. نکته مهم دیگر که باید بدانید، قابلیت ساخت سفارشی این نوع از کانکس است؛ کانکس سوئیسی مانند انواع دیگر کانکس می‌توان به دو شکل اجرای در محل و پیش ساخته، مطابق با سلیقه و خواست کارفرما تولید نمود.

مزایای استفاده از کانکس سوئیسی

محبوبیت کانکس سوئیسی به دلیل ویژگی‌ها و مزایای بی شمار استفاده از آن است؛ در این جا با برخی از مزایای استفاده از این کانکس آشنا می‌شویم:

۱. قابلیت جابجایی؛ مهم‌ترین قابلیت یک کانکس، امکان حمل و جابجایی آن تا مقصد مورد نظر است.

۲. قابلیت ساخت به روش پیش ساخته و اجرای در محل؛ کانکس‌های سوئیسی را به دو روش می‌توان تولید نمود؛ روش اول تولید به شکل پیش ساخته در کارگاه و شرکت بنیان کانکس و حمل تا مقصد مدنظر شماست. روش دوم اجرای در محل و پیاده سازی آن در محل مدنظر کارفرمایان است.

۳. امکان بازیافت متریال سازنده؛ کانکس‌های سوئیسی این امکان را ایجاد کرده‌اند که حتی پس از پایان عمر ۳۰ ۴۰ ساله آن، متریال سازنده آن را بازیافت نمود.

۴. بافت مدرن و ویلایی؛ کانکس‌های سوئیسی که یکی از انواع کانکس ویلایی نیز هستند، دارای بافتی مدرن بوده و شکل مثلثی آن‌‌ها ظاهری دلنشین و زیبا را ایجاد می‌کند.

۵. سفارشی سازی؛ کانکس سوئیسی را می‌توان برحسب سلیقه و تمایل کارفرما تولید و نصب نمود.

کانکس سوئیسی دارای چه بخش‌ها و امکاناتی است؟

کانکس سوئیسی مانند دیگر کانکس‌ها از بخش‌ها و واحدهایی مانند اتاق خواب، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، سیستم سرمایشی و گرمایش تشکیل شده است.

قیمت انواع کانکس سوئیسی چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت کانکس سوئیسی تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله قیمت حمل و نقل کانکس، اجرای در محل یا تهیه به روش پیش ساخته، متریال سازنده، مقدار زمان لازم برای ساخت و … قرار می‌گیرد. کانکس‌های سوئیسی ساخته شده توسط شرکت بنیان کانکس از بهترین متریال ممکن تهیه شده و با نظارت متخصصین ما به محل مورد نظر انتقال داده شده و نصب می‌شوند.

سوالات متداول

مشخصات فنی کانکس سوئیسی شامل چه مواردی است؟

۱. دیواره عایق و  مقاوم ۲. کف پارکت یا چوب یا سرامیک ۳. اسکلت فلزی

قیمت کانکس سوئیسی به چه عوامل بستگی دارد؟

۱. مسافت حمل کانکس ۲. میزان متریال مورد نیاز و جنس متریال ۳. ابعاد کانکس

کانکس سوئیسی چه امکاناتی  دارد؟

اتاق خواب- سرویس بهداشتی – آشپزخانه – سیستم سرمایشی و گرمایشی